Sajnos a körültekintő tervezés és a minőségi anyaghasználat sem garancia a komfortos környezethez. Nemrég a világ egyik vezető édesipari vállalatának magyarországi telelephelyén épült irodákhoz hívták cégünket. A feladat az irodai válaszfalak közé beépített ún. dekorációs üvegbetét miatti áthallás volt.
Az irodák közé az előírásnak megfelelően tervezett és minőségi kivitelezés szerint épített gipszkarton válaszfalak készültek, ahogy az a szakma szabályai szerint szükséges. De mégis, a helyiségek használatakor észrevették, hogy normál beszéd hangerő esetén is áthallatszik erőteljesen a beszédhang.
A kialakult helyzet a gipszkarton falak ablak felőli végébe beépített üveglap miatt keletkezett. Bár a gipszkarton fal rendeltetésszerű használat mellett a mindkét oldalon lévő dupla gipszkartonnal és a benne lévő hangelnyelővel, valamint a szerkezetre alkalmazott rezgéscsillapítással elég lett volna a szükséges igényekre, de a beépített üveglap bármily jó ötletnek tűnt, mégsem váltotta be a hozzá fűzött reményeket a tervező számára. Az esztétikai igényt sajnos felül kellett írni a hangszigeteléssel. Mivel az épület frontjára készült, méretre gyártott, rendkívül jó minőségű és precízen beépített ablakok között csak a gipszkarton fal végébe épített üveglap vastagság volt kalkulálva, sajnos némi ablaknyithatóság kiiktatásával tudtuk a hangszigetelési problémát megoldani.
A megoldásunk az volt, hogy az irodai válaszfalakból a beépített üveglapokat kivettük óvatosan, felvágva az ablakpárkányokat. Majd megtoldva a meglévő gipszkarton falat, rezgéscsillapított szerkezetre épített hangszigetelt kiegészítést építettünk. Akusztikus gipszkartonnal, bitumenmentes membrán-, és fedőpanelnek normál gipszkarton fedőlappal, nedvességre nem érzékeny újrahasznosított hangelnyelőt tettünk kőzetgyapot helyett.
Végül a helyiségek mennyezetére alkalmazott minőségi fém anyagú akusztikai álmennyezetet kiegészítettük újrahasznosított PET-palackokból készült akusztikai zajcsillapító panelekkel. Így megszüntettük a helyiségekben lévő visszhangot.